Nectar of the Gods

I made this.

Yes, it is mozzarella.  You start with a half gallon of really good quality whole milk, vegetable rennet, and citric acid.  The last two things you can buy for pretty cheap on Amazon and will last for many batches.  The whole process takes about an hour and is labor intensive.  But the second you bite into that mozzarella you don’t care.  The nice half gallon of milk was around $3.50 and the final product was half a pound, so it is around $7.00 a pound to make.  Whole Foods sells their homemade mozzarella for $9.00 a pound.  Some may say the extra $2 is worth it to just buy pre-made but this tastes so much better.

-Sara

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s